V listopadu jsem si odskočila na víkend do mojí možná nejoblíbenější frankofonní destinace… do Belgie!
Belgie je mi nějakým podivným magickým způsobem velmi blízká. Možná je to její rozlohou, která je velmi podobná rozloze České republiky, možná tím, že zrovna tahle země byla cílem mojí „poprvé sama do světa“ cesty, možná těmi roztomilými cihlovými domečky, vůní dobrých vaflí a směsicí francouzštiny a nizozemštiny/vlámštiny vznášející se ve vzduchu… zkrátka je to tak, že pokaždé, když jedu do Belgie, tak se tam vlastně „vracím“. Je mi tam dobře.
Všichni vám řeknou, že:
města, která byste v Belgii měli navštívit jsou:
Brusel
Bruggy
Antverpy
Gent
Náměstí Grand-Place (Grote Mark) v Bruselu
Podzimní Bruggy
Všichni vám taky řeknou, že belgické speciality, které bystě měli ochutnat, jsou:
vafle
čokoládu
hranolky
pivo
Co bych vám chtěla říct já:
1) Nenechte se napálit předraženou cestou z letiště Charleroi do centra!
 
Neposlouchejte pracovníky infostánku, co vám budou tvrdit, že cesta z Charleroi do Bruselu vás bude stát 14 nebo 16 euro!
Koukněte se na spolujízdu na blablacar.fr a najděte si někoho, kdo vás sveze za 4 / 6 euro. Trasa Charleroi-Brusel je velmi frekventovaná a např. ještě na dnešek se dá sehnat 6 řidičů, kteří dohromady nabízejí 17 míst!
2) Jak cestovat vlakem za levno
Mladí lidé (do 26 let) z EU mají v Belgii možnost cestovat vlakem za hubičku! U výdejního okýnka na nádraží si řekněte o Go Pass 10
Vypadá takhle a stojí (teď už) 52 euro:
GoPass10 je jako žolík, jízdenka a 10 jízd kamkoliv po Belgii. Je jedno, jestli to bude jízda na 5 minut nebo na 2 hodiny, vždy vám bude stát 5,2 euro (52 : 10)
Funguje to tak, že do prázdné jízdenky, kterou si koupíte, postupně zapisujete odkud kam jedete. GoPass10 můžete použít např. i pro skupinu 5 lidí na cestu tam a zpátky. (Do první 5 řádků vypíšete např. Bruxelles – Brugges, do dalších 5 Brugges – Bruxelles.) Co je zakázané, je zapisovat si údaje do GoPassu ve vlaku.
Existuje i GoPass 1, který stojí 6,20 euro.
Info o Go Pass 10 na Belgianrail zde
Info o Go Pass 1 na Belgianrail zde
Vlakové jízdní řady najdete zde
3) V Bruselu není jen čúrající panáček, ale i čúrající panenka a čúrající pejsek!
 
Vsadím se, že tohle jste nevěděli!
O Manneken Pis (chlapeček) zde
O Janneke Pis (holčička) zde
O Zinneke Pis (pejsek) zde
4) Název města Antverpy pochází z holandského „hand werpen“ – trhat ruce
 
Ano, slyšíte dobře. V Antverpách při dlouhých zimních večerech zahánějí nudu tím, že si navzájem trhají ruce a posléze staví sochy lidí házejících urvané ruce do moře a prodávají klíčenky a plyšáčky ve tvaru utržených rukou.
Legenda říká, že kdysi se v Antverpách usídlil zlý obr, který nutil lidi platit vysoké daně. Pokud někdo nezaplatil. skončil s utrženýma rukama v řece. Na obra nakonec vyzrál mladý sympatický chlápek, který mu na oplátku uťal ruku mečem a tak město obra zbavil. A jestli nezemřeli, žijí šťastně až dodnes…
Více např. zde
Socha na náměstí Grote Markt zobrazující vojáka házejícího obrovu ruku do vody.
A poslední věc, co bych vám chtěla říct, je… seberte si saky paky a Bon voyage!