V uprchlickém centru v Belgii jsem byla na něčem, čemu se říká workcamp. Co to je? Workcamp je 2-3 týdenní dobrovolnický projekt, kde spolu pracuje a tráví volný čas skupina dobrovolníků z různých koutů světa. Je to jedinečná příležitost poznat různé země a jejich kulturu, podpořit svou prací veřejně prospěšný projekt, naučit se nové věci a poznat zajímavé lidi. (To není z mojí hlavy, našla jsem to na stránce: https://inexsda.cz)

 

Já osobně jsem na svém prvním workcampu byla v létě 2012. Bylo mi 18, neměla jsem za sebou ještě ani maturitu a byl to můj první samostatný výjezd do zahraničí. Jela jsem na 3 týdny do Belgie do centra pro žadatele o azyl. Pořadatelé workcampu kladli velký důraz na naše komunikační dovednosti (bylo jasné, že lidé žijící v centru budou mít problémy i se základy francouzštiny, natož aby uměli anglicky) a motivaci pro práci s lidmi. Já jsem s francouzštinou teprve začínala a stěží jsem se uměla zeptat na cestu z nádraží. Tenhle výjezd byl pro mě veliká výzva, ale protože jsem byla zapálená a protože jinak bych to asi nebyla já, šla jsem do toho. A nikdy jsem ani na minutu nelitovala! První dny byly krušné. Byla jsem z naše týmu nejmladší, s nejmíň zkušenostmi z podobných výjezdů a taky jsem nejhůř uměla francouzsky (až na jednoho kamaráda z Keni, který navzdory tomu, že v Belgii tou dobou bydlel už 4 roky, stále úspěšně odolával jakýmkoliv základům francouzštiny obsahujícím více než „Salut, ça va.“ „Merci“ a „Café“). Často jsem úplně nechápala, co kdo říká, proč zrovna jdeme do jídelny, co se tam bude dít, proč africké děti jedí rukama, i když vedle talíře na stole jim leží nedotknutý příbor, čemu se teď zrovna všichni smějí a jak je možné, že tu karetní hru nikdy nevyhraju. Jedno jsem ale chápala i beze slov. Bylo nám spolu dobře. Sešli jsme se tam my – 10 mladých dobrovolníků z celého světa (Česko, Chorvatsko, Itálie, Keňa, Togo, Bulharsko, Belgie) a lidé, které jejich různě těžké a různě zamotané životní příběhy přivály do téhle malé

Evropské zemičky, do tohohle malebného městečka hodinu vlakem od Bruselu, aby tu i se svými dětmi, manžely, manželkami, babičkami a tchýněmi čekali na rozhodnutí soudu, zda budou moci nadále v Belgii zůstat, chodit do školy a pracovat, nebo se budou muset zase vrátit, odkud přišli. Slyšela jsem spoustu příběhů. Z žádného z nich mi nebylo do smíchu. Přesto jsem ale viděla mnoho lidí se smát. Myslím, že ať byla oficiální náplň našeho „pracovního“ času jakákoliv, byl právě tohle ten hlavní důvod, proč jsme tam přijeli. Měli jsme se s nimi smát, vytrhnout je trochu z neustálého rozjímání o uplynulých strastech a jejich dalších osudech, zažít něco nového, něco nečekaného a odnést odtamtud v sobě každý něco z té nepřenositelné zkušenosti lidské blízkosti, která překračuje hranice všech ras, národností i náboženství. Jedla jsem s Araby i Asiaty, hrála jsem golf s dětmi z Ruska i Arménie, tančila jsem s Portugaly a Portugalčaty, hrála si na krokodýla v rozbouřené řece s dětmi z Albánie i různých států Afriky, které ani neumím vyslovit. Tyhle tři týdny v Rixensartu mi daly něco, co možná ani neumím popsat a možná by to ani nebylo správně, kdybych to uměla. Naučila jsem se hodně o světě kolem mě, ale i sama o sobě. Získala jsem v sebe novou dávku důvěry, takovou, jakou jsem předtím nezažila, důvěru, že zvládnu zátěžové situace, že se ve světě neztratím, že umím najít cestu k lidem zdánlivě tak vzdáleným a přitom neztratit sama sebe a vždycky se zase fyzicky i duševně vrátit zptáky domů. Myslím, že každý si tohle své nepopsatelno musí ze stromu života urvat sám. Nebojte se a trhejte a pokud máte pocit, že workcamp by mohl být zajímavá zkušenost i pro vás, neváhejte ani minutu a běžte do toho!

Workcampy pro mladé lidi vyjíždějící z ČR zprostředkovává např. organizace:
–  Inexsda 
– Trochu jinak
– nebo Tam jdem

Zprostředkovávající organizaci se obvykle platí příspěvek za organizaci workcampu (pro studenta cca 1500,-). Účastník je povinen zajistit si dopravu do místa konání workcampu a cestovní pojištění. Stravu a ubytování má zajištěnou na místě.

Pokud se nepletu, tak všechny české zprostředkovávající organizace čerpají z databáze workcampů SCI, kterou najdete zde.

Více podobných článků v kategorii -> cestování.