1) Moje první a nejdůležitější rada: Neboj se! Maturita často bývá velký strašák. Co když to nezvládnu? Je toho tak strašně moc! Tohle se nikdy nenaučím! Jo, i mně hlavou běžely podobný myšlenky. A víš co? Zvládla jsem to. Takže žádný strachy. Máš na to! Nádech, výdech a teď ta opravdová příprava:

2) Zjišťuj informace
Ptej se starších spolužáků (nejlépe těch, co mají maturitu už za sebou), ptej se učitelů. První velká otázka zřejmě bude – státní nebo školní? Koukni se na web Státní maturity z francouzštiny. Zjisti si, kolik a jaké části má školní maturita na tvé SŠ. Jak dlouho která část trvá, co obnáší, jaké se k tomu (ne)dají sehnat materiály, jaká je možnost přípravy s učitelem (volitelné semináře, konzultační hodiny). A pak se rozhoduj.

Se svými studenty mám tu zkušenost, že školní maturita mívá většinou pouze mluvenou část, která trvá 15 minut.

Státní maturita má části tři:
didaktický test
písemnou část
ústní číst

3) Zkus si vzorový test
Projdi si vzorový test na Státní maturity z francouzštiny. Zkus si napsat písemnou část maturity a nech si to opravit učitelem nebo starším spolužákem. Můžeš taky vyzkoušet vzorové testy ke zkouškám DELF, DALF.

4) Dělej si poznámky
Nemusíš si sepisovat žádnou Bibli, ale poznámky jsou potřeba, bez nich se ztratíš a už nikdy nenajdeš. Stačí jedna A4 na každou maturitní otázku. Nepiš dlouhý věty, jen stručný výpisky v bodech, ale nezapomeň sem tam na nějaký sloveso a spojovací výraz (mais, parce que, cest la raison pour quoi…), abys pak i ze stručných poznámek byl schopný složit hezky znějící věty.

Můj tip: Ke každé otázce si napiš větu, kterou své povídání uvedeš: Je voudrais vous parler de… / La question que je vais traiter, est…  a důvod, proč je právě toto téma důležité: Connaître lhistoire de la France est très important quand on apprend une langue etrangère, parce que lhistoire crée la mentalité du peuple. / La cuisine française nest pas du tout comme celle de la République tchèque et cest pour ça que je vais en parler.

Sepiš si taky jednoduchý gramatický pravidla, který bys měl k maturitě umět.

5) Občas se na to mrkni 😉 
Žádný učený z nebe nespad. Občas mrkni na svoje poznámky, dohánět jazyk je ve svaťáku pozdě.